Rok szkolny 2023-2024

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Dzień Patrona Szkoły i Dzień Sztandaru Szkoły

Dzień Patrona Szkoły i Dzień Sztandaru Szkoły

30 listopada jest uroczystym dniem dla naszej szkoły. Świętujemy wtedy Dzień Patrona Szkoły i Dzień Sztandaru Szkoły. Święto Patrona jest okazją, by po raz kolejny przypomnieć wszystkim postać Waleriana Łukasińskiego. W związku z tak ważną, szkolną datą, uczniowie mają możliwość przybliżyć sobie jego wizerunek. Służą temu m.in. gazetki ścienne przygotowane na tę okoliczność oraz wyeksponowane portrety naszego Patrona.

29 listopada 2023 r. zuchy z 1 Podlaskiej Gromady Zuchowej “Ohana” oraz harcerze z Podlaskiej Drużyny Harcerskiej “Ciekawi Świata” spełnili swój patriotyczny obowiązek i stawili się na uroczystej warcie w szkole z okazji Dnia Patrona Szkoły - Waleriana Łukasińskiego.

„Sto razy orężem Polaki mogą być zmuszeni do posłuszeństwa. I sto razy powstawszy walczyć będą z powiększonym zapałem za swoją niepodległość dopóki nie zostaną wolnymi.”

(W. Łukasiński - "Pamiętniki", fragment)

29 listopada 2023
Tekst: Nina Chęcińska; Fot.: Nina Chęcińska, Jolanta Krystosiak
Przejdź do - Dzień Papieski

Dzień Papieski

Dnia 15 października 2023 r. obchodziliśmy XXIII Dzień Papieski.Z tej okazji 4 Podlaska Drużyna Harcerska „Ciekawi świata” oraz 1 Podlaska Gromada Zuchowa „Ohana” wzięły udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mordach. Po nabożeństwie członkowie drużyny harcerskiej i zuchowej mieli możliwość wysłuchania pięknego koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Mordy, Zespołu Ludowego „Podlasianki” oraz Zespołu Wokalnego „Złote Kłosy”. Harcerze złożyli hołd papieżowi Janowi Pawłowi II, prezentując wiersze ku jego czci.

Papież Jan Paweł II zwracał się do młodzieży: „W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy.” Mówił: „To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.”

17 października 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"; Nina Chęcińska

Zbiórka zniczy


Drodzy Uczniowie!

Zbliża się Święto Zmarłych. Naszym obowiązkiem i zadaniem jest pamięć o tych, którzy odeszli. Na cmentarzu parafialnym w Mordach znajdują się groby żołnierzy i Dzieci Zamojszczyzny. Każdego roku zapalamy na nich znicze, pamiętając o ich bohaterskiej śmierci. Prosimy o włączenie się do zbiórki zniczy, które w Waszym imieniu zapalimy na grobach zmarłych.

Prosimy o przynoszenie zniczy do wychowawców do 25 października br. Następnie zostaną one zebrane przez harcerzy, zuchów oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Z harcerskim pozdrowieniem- Czuwaj!

5 października 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"; Nina Chęcińska
Przejdź do - Zlot harcerzy hufca ZHP "Podlasie"

Zlot harcerzy hufca ZHP "Podlasie"

W dniach 22-24 września 2023 roku nasza szkoła gościła harcerzy hufca ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza. Na zlot przybyło 6 drużyn. Rolę gospodarzy pełniła nasza 4 Podlaska Drużyna Harcerska „Ciekawi świata”  oraz 1 Podlaska Gromada Zuchowa „Ohana” z druhną drużynową Małgorzatą  Pawłowską i Niną Chęcińską. Członkowie drużyn harcerskich zostali zakwaterowani w budynku B przy ulicy Kilińskiego 13.

Pierwszego dnia zlotu odbył się uroczysty apel, na którym zapoznano harcerzy z programem zlotu. Obecna na apelu Dyrektor Zespołu Oświatowego w Mordach - Pani Alina Wołosz przywitała serdecznie wszystkich uczestników w imieniu władz miasta i Dyrekcji Szkoły, życzyła wszystkim uczestnikom wielu wrażeń, dobrej zabawy podczas gry terenowej oraz poznania wielu pięknych zakątków naszej gminy.

29 września 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata", Nina Chęcińska
Czytaj więcej o: Zlot harcerzy hufca ZHP "Podlasie"
Przejdź do - Dożynki parafialne 2023

Dożynki parafialne 2023

W niedzielę 10 września 2023 roku odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne w Mordach. Z tej okazji harcerze z 4 PDH "Ciekawi świata" oraz zuchy pod opieką Pani Małgorzaty Pawłowskiej oraz Pani Niny Chęcińskiej uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Mordach. Uczniowie należący do drużyny harcerskiej i zuchowej pełnili posługi liturgiczne w czasie Eucharystii oraz włączyli się w procesję z darami. Swoją postawą podkreślili ogromne znaczenie podtrzymywania tradycji Święta Plonów dla całej społeczności lokalnej. Następnie włączyli się we wspólne przejście korowodu dożynkowego na plac główny w centrum miasta Mordy, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”.

Tegoroczne Obchody Święta Plonów były dla zuchów i harcerzy kolejną okazją do współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Mordach oraz przybliżenia tradycji dożynkowych najbliższego regionu. Udział w dożynkach był także możliwością poszerzania zainteresowania twórczością ludową - zwłaszcza podziwiania typowych wieńców i stroików dożynkowych oraz kształtowania wdzięczności za tegoroczne plony ziemi.

 

12 września 2023
Tekst: K. Konopka; Foto: A. Ogrodniczuk, N. Chęcińska, Pani Zofia Werle