Chemiczne Koło Naukowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Podwodny ogród chemiczny

Podwodny ogród chemiczny

Dnia 17.04.2024 r. uczniowie klasy IIA i IIIA wzięli udział w warsztatach, poprowadzonych przez Panią Agnieszkę Ogrodniczuk - nauczycielkę chemii w naszej szkole.

Chemiczny ogród to eksperyment wykorzystujący zjawisko osmozy. Dzięki temu procesowi można obserwować w szkle wodnym, rosnące różnokolorowe wykwity soli, przypominające rośliny.

17 kwietnia 2024
Teskt: N. Chęcińska; Zdjęcia: E. Kruszyńska, R. Mikołajczuk, N. Chęcińska; Montaż filmiku: K. Konopka
Czytaj więcej o: Podwodny ogród chemiczny
Przejdź do - Składamy modele związków chemicznych!

Składamy modele związków chemicznych!

Na spotkaniach Koła Chemicznego uczestnicy zajęć mają możliwość składania modeli różnych związków chemicznych. Na ostatnich zajęciach omawiali związki, które wchodzą w skład gazu ziemnego, gazu znanego pod nazwą LPG i ropy naftowej. Uczniowie odtworzyli ich cząsteczki, zaznajomili się z ich budową oraz pierwiastkami wchodzącymi w skład wspomnianych związków chemicznych. Poniżej efekty naszych działań!

9 marca 2024
Agnieszka Ogrodniczuk
Przejdź do - Hodujemy kryształy!!!

Hodujemy kryształy!!!

W ostatnim czasie uczniowie należący do Koła Chemicznego uczyli się, jak wytwarzać kryształy z różnych soli (nie tylko tej kuchennej). Do doświadczenia zostały użyte sole: siarczan miedzi o niebieskim kolorze oraz biały fosforan amonu. Takie doświadczenie pozwala w łatwy sposób przyswoić i wytłumaczyć takie procesy jak: rozpuszczalność substancji i jej zależność od temperatury oraz krystalizacja, a także omówić rodzaje roztworów (aby zaszła krystalizacja musieliśmy uzyskać roztwór przesycony). Przedstawiamy zdjęcia z naszej hodowli kryształów.

9 marca 2024
Agnieszka Ogrodniczuk
Przejdź do - Warsztaty tworzenia kryształowych ozdób

Warsztaty tworzenia kryształowych ozdób

Dnia 14.02.2024 r. uczniowie klasy IIIA wzięli udział w warsztatach chemicznych  prowadzonych przez Panią Agnieszkę Ogrodniczuk. Pod czujnym okiem nauczycieli, dzieci samodzielnie wykonały eksperyment robienia kryształowych ozdób. W ciągu trzech dni uczniowie obserwowali zmiany zachodzące w tworzeniu się kryształków i prostą, ale efektowną metodą wyhodowali różnokolorowe kryształy: zielone, niebieskie, czarne, różowe, żółte itp. Dzięki kreatywności powstały różne kształty kolorowych ozdób. 

Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne tego typu zajęcia, gdyż rozbudzają nie tylko ich wyobraźnię, ale również zaciekawienie naukami ścisłymi.

20 lutego 2024
Organizacja: Agnieszka Ogrodniczuk, Nina Chęcińska
Przejdź do - Kryształowe ozdoby!

Kryształowe ozdoby!

W okresie przedświątecznym uczniowie uczęszczający na spotkania Koła Chemicznego przygotowywali kryształowe ozdoby. Na początek zaczęli od prostej metody i wystarczyło im tylko trzy dni, aby wyhodować pierwsze kryształy!

Uczestnicy zajęć zaciekawili się procesem ich powstawania, dlatego będą kontynuować ten temat i po Świętach zabiorą się za wytwarzanie bardziej efektownych kryształów! Poznają trudniejsze i bardziej pracochłonne metody. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty ich pracy!

20 grudnia 2023
Uczestnicy Chemicznego Koła Naukowego - Uczniowie klasy VIII, p. Agnieszka Ogrodniczuk

Eksperymentujemy!!!

Na zajęciach Koła Chemicznego uczniowie klasy VIII mają szansę samodzielnie wykonywać różne doświadczenia i zgłębiać tajniki wiedzy. Choć nie zawsze wstawiamy wszystkie ich eksperymenty chemiczne na stronę internetową naszej szkoły, uwierzcie, że uczestnicy zajęć działają pełną parą!

9 grudnia 2023
Agnieszka Ogrodniczuk
Czytaj więcej o: Eksperymentujemy!!!
Przejdź do - Warsztaty chemiczne dla kl. III A i III B

Warsztaty chemiczne dla kl. III A i III B

Dnia 10.10.2023 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty chemiczne dla uczniów klas III A i III B, przygotowane przez Panią Agnieszkę Ogrodniczuk. Pod czujnym okiem nauczycieli, dzieci samodzielnie wykonywały eksperymenty z użyciem wody oraz innych substancji spożywczych takich jak: olej, ocet czy soda. 
11 października 2023
Tekst: A. Ogrodniczuk; Zdjęcia: N. Chęcińska, E. Wielogórska, A. Ogrodniczuk
Czytaj więcej o: Warsztaty chemiczne dla kl. III A i III B

Podsumowanie VII edycji programu "Być jak Ignacy"

W piątek 16 czerwca br. odbyła się Gala Finałowa VII edycji programu "Być jak Ignacy", w którym uczestnicy Chemicznego Koła Naukowego z klasy 8b brali udział od października do maja. Nagrodzonych zostało po 10 szkół podstawowych w każdej z trzech kategorii wiekowych (klasy: 1-3, 4-6 i 7-8). W ogólnopolskim konkursie i rankingu nasza szkoła zajęła 20 miejsce (w kategorii klas 7-8). Gratulujemy!

Bardzo dziękujemy zaangażowanym uczniom za całoroczną pracę i wspólną przygodę oraz życzymy powodzenia w przyszłych projektach.

19 czerwca 2023
Agnieszka Ogrodniczuk
Przejdź do - Pokazy doświadczeń chemicznych

Pokazy doświadczeń chemicznych

We wtorek 19.06. br. w naszej szkole w budynku B odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych. Uczestnicy Koła Naukowego "Łowcy atomów" zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klas trzecich eksperymenty, które ćwiczyli na spotkaniach koła.

Mamy nadzieję, że pokaz zainteresował dzieci chemią i zainspirował do zgłębiania w przyszłości wiadomości z przedmiotów przyrodniczych. Przygotowana forma zajęć, podczas których starsi koledzy dzielili się swoim doświadczeniem z trzecioklasistami, miała na celu pokazanie, że warto się uczyć, rozwijać swoje zainteresowania i wciąż odkrywać tajemnice świata nauki.

 
19 czerwca 2023
Agnieszka Ogrodniczuk

Zakończenie projektu edukacyjnego "Być jak Ignacy"

W maju kończy się projekt edukacyjny „Być jak Ignacy”. W jego ramach, przez dwa ostatnie miesiące, uczestnicy koła naukowego „Łowcy atomów” poznawali zagadnienia związane z fizyką oraz… ekonomią.

30 maja 2023
Agnieszka Ogrodniczuk
Czytaj więcej o: Zakończenie projektu edukacyjnego "Być jak Ignacy"