Rok szkolny 2018-2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

100-lecie Niepodleglości. Odsłonięcie pomnika na cmentarzu.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na cmentarzu parafialnym w Mordach w dniu 8 września odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna podczas której poświęcony został pomnik upamiętniający mieszkańców miasta i gminy Mordy poległych w bitwach z bolszewikami w latach 1918 – 1920.

Na uroczystość przybyli liczni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Janem Ługowskim, duchowni, młodzież szkolna, przedstawiciele Wojska Polskiego i policji. Był również przedstawiciel Instytutu pamięci Narodowej z Lublina. Szczególnie pięknie prezentowała się drużyna harcerska ze szkoły podstawowej w Mordach pod opieką druhny Małgorzaty Pawłowskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra miejscowej OSP pod batutą kapelmistrza Jacka Stokowskiego.

4 października 2018
Czytaj więcej o: 100-lecie Niepodleglości. Odsłonięcie pomnika na cmentarzu.

Nowe sale w przedszkolu - 3.10.2018

Zdecydowanie poprawiły się warunki nauki i zabawy dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego w Mordach. Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Jana Ługowskiego podczas wakacji gmina wyremontowała jedną z przyległych sal po aptece w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej w Mordach. Salę tę przeznaczono na leżakowanie maluchów. Obecnie zakończyła się już modernizacja pozostałych pomieszczeń: jego efektem jest następna piękna, duża sala dla czterolatków. Obok powstały sanitariaty, umywalki i szatnia oraz dodatkowe pomieszczenia na sprzęt przedszkolny. Sale zostały wyposażone w nowe meble, stoliki i krzesełka. W dniu 3 października Burmistrz przekazał nowe pomieszczenia przedszkolakom.

4 października 2018
Czytaj więcej o: Nowe sale w przedszkolu - 3.10.2018

100-lecie Niepodległości

 Pomnik przed wybuchem II wojny  światowejTłumy mieszkańców miasta i gminy (chociaż nie tylko) przybyły 7 października na uroczystość patriotyczną – odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Poległych w Wojnach 1918-1920 mieszkańców Mordów. Pomnik ten – upamiętniający poległych został wzniesiony w 1933 roku. Przetrwał II wojnę światową i dopiero w latach czterdziestych (prawdopodobnie w 1947 roku, bo w tym roku rozpoczęło się niszczenie „niesłusznych” pomników) został zniszczony i ślad po nim zaginął.

Z inicjatywy obecnego burmistrza Mordów Jana Ługowskiego pomnik został zrekonstruowany i stanowi wierną replikę pomnika z 1933 roku. Sam pomnik obecnie znajduje się na pięknie przebudowanym placu centrum Mordów, nieopodal swojej pierwotnej lokalizacji (obecnie jest to parking przed domem weselnym „Biały Kamień”.

10 października 2018
Czytaj więcej o: 100-lecie Niepodległości

Plakat dla niepodległej

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy niepodległości państwa polskiego uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej wykonują gazetki ścienne pod hasłem „Plakat dla Niepodległej”. Dość niewinnie zapowiadająca się inicjatywa nauczyciela historii Krzysztofa Daniluka spotkała się z pozytywnym przyjęciem młodzieży i zaczyna przynosić nadspodziewane efekty. Prace, w większości na wysokim poziomie - ładne, pomysłowo i estetycznie wykonane, zdobią korytarz przed salą historyczną nr 6 na piętrze w budynku B. Ze względu na zainteresowanie organizator akcji przedłużył uczniom termin składanie prac do piątku 9 listopada 2018 r.

Uwaga: większy rozmiar po kliknięciu na zdjęcia zamieszczone dalej

18 października 2018
Czytaj więcej o: Plakat dla niepodległej

Sędzia Wesołowska w Mordach

W dniu 7 listopada 2018 r. będziemy gościć w naszym mieście, znaną z programu telewizji TVN sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkania odbywać się będą w lokalu M-GOK-u według następującego harmonogramu:

- godz. 10.00 – klasy I-V

- godz. 12.30 – klasy VI-VIII i III gimn.

- godz. 14.00 – dorośli

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. W załączeniu tematyka spotkań

30 października 2018
Czytaj więcej o: Sędzia Wesołowska w Mordach