Zespół Oświatowy w Mordach

100-lecie Niepodległości

10 października 2018

 Pomnik przed wybuchem II wojny  światowejTłumy mieszkańców miasta i gminy (chociaż nie tylko) przybyły 7 października na uroczystość patriotyczną – odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Poległych w Wojnach 1918-1920 mieszkańców Mordów. Pomnik ten – upamiętniający poległych został wzniesiony w 1933 roku. Przetrwał II wojnę światową i dopiero w latach czterdziestych (prawdopodobnie w 1947 roku, bo w tym roku rozpoczęło się niszczenie „niesłusznych” pomników) został zniszczony i ślad po nim zaginął.

Z inicjatywy obecnego burmistrza Mordów Jana Ługowskiego pomnik został zrekonstruowany i stanowi wierną replikę pomnika z 1933 roku. Sam pomnik obecnie znajduje się na pięknie przebudowanym placu centrum Mordów, nieopodal swojej pierwotnej lokalizacji (obecnie jest to parking przed domem weselnym „Biały Kamień”.

Po oficjalnej części uroczystości na placu odbywały się występy artystyczne i pokazy wojskowe. Nasi uczniowie przedstawili rys historyczny miasta (Iza Sarnowiec i Jakub Trębicki). Następnie chor szkolny pod batutą             p. Małgorzaty Pasterskiej zaśpiewał pieśni związane z regionem. Uczniowie klas gimnazjalnych recytowali wiersze naszych rodzimych poetów: Ireny Ostaszyk i Stanisława Jaszczuka.

Naszym wkładem w uroczystość był również bardzo smaczny bigos przygotowany dla wszystkich mieszkańców przez szkolną kuchnię.

Statuetka upamiętniająca wydarzeniepocztowka - 4 zdjęcia nowego centrum Mordow