100-lecie Niepodleglości. Odsłonięcie pomnika na cmentarzu.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2018

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na cmentarzu parafialnym w Mordach w dniu 8 września odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna podczas której poświęcony został pomnik upamiętniający mieszkańców miasta i gminy Mordy poległych w bitwach z bolszewikami w latach 1918 – 1920.

Na uroczystość przybyli liczni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Janem Ługowskim, duchowni, młodzież szkolna, przedstawiciele Wojska Polskiego i policji. Był również przedstawiciel Instytutu pamięci Narodowej z Lublina. Szczególnie pięknie prezentowała się drużyna harcerska ze szkoły podstawowej w Mordach pod opieką druhny Małgorzaty Pawłowskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra miejscowej OSP pod batutą kapelmistrza Jacka Stokowskiego.

Poświęcenia pomnika dokonał ksiądz Karol Klewek – proboszcz miejscowej parafii. Słowo do zebranych wygłosił ksiądz profesor dr hab. Roman Krawczyk. Po odegraniu hymnu państwowego delegacje: Urzędu Miasta i Gminy, Rady Parafialnej, powiatu siedleckiego, harcerze złożyły u stóp pomnika wieńce i kwiaty.

Na tablicy umieszczonej na pomniku znalazły się nazwiska poległych oraz fotografia uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Jana Górskiego – mieszkańca Starej Wsi k/Mordów

Pomnik powstał z inicjatywy duszpasterzy parafii Mordy oraz parafian. W jego budowę zaangażowało się wielu mieszkańców. Olbrzymi głaz, wagi ok. 4 ton, ofiarowała rodzina Kondraciuków. Ksiądz Karol Klewek kończąc uroczystość podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Uroczystość wpisała się w obchody 610 rocznicy parafii Mordy i 200-lecia diecezji siedleckiej.